Kupujete si nehnuteľnosť v Bulharsku a neviete čo znamená Act 14, 15, 16?

Rozmýšľate nad kúpu nehnuteľnosti v Bulharsku a v realitných ponukách pri inzerátoch nachádzate slovné spojenie s označením Act 14, Act 15, alebo Act 16?
V našich podmienkach sa s týmto označením nestretnete, ale v Bulharsku sú s týmto spojením označené jednotlivé kroky ukončenia stavby podľa stavebného zákona.
Slovíčko Act, častokrát môžete nájsť aj označenie Zákon, listina alebo Protokol. Jednotlivé označenia číslom už určujú v akej fáze sa stavba, respektíve budova nachádza.
Každá stavba, respektíve nová budova prechádza rôznymi etapami dokončenia až po stav kolaudácie a finálne odovzdanie do rúk developera alebo už priamo novým majiteľom.
Vydávanie samostatných aktov počas procesu výstavby je popísané v bulharskom Zákone o územnom plánovaní. Požiadavky sa líšia v závislosti od kategórie lokality. Moderné obytné budovy zvyčajne spadajú do takzvanej štvrtej a piatej kategórie lokalít a zriedkavejšie do tretej, keď je budova väčšia.
Cieľom zákonov 14, 15 a 16 je kontrolovať jednotlivé etapy stavebného procesu a kontrolovať, či sa rôzne typy stavebných a montážnych prác vykonávajú v súlade s platnými normatívnymi procesmi alebo aktmi.

Act 14

Ide o prvý krok kontroly stavebných prác, pretože ide o dokument na prijatie konštrukcie budovy. Zjednodušene povedané – Act 14 možno definovať ako dokument vydaný, keď budova dosiahne štádium hrubá stavba.

Act 15

Na predošlý vydaný protokol nadväzuje ďalšia etapa kedy sa posudzuje stav budovy a jej pripravenosť na uvedenie do prevádzky. Act 15 jednoducho potvrdzuje, že budova je úplne dokončená. Tento protokol je vyhlásením, že stavba je realizovaná v súlade so schváleným projektmi a požiadavkami na stavbu. Inventarizuje sa aj súpis tých prác, ktoré zostali nedokončené alebo neboli dobre dokončené a ktoré je potrebné opraviť podaním žiadosti o vydanie osvedčenia o bývaní ďalším krokom a tým je Act 16. Act 15 tvorí základ pre vypracovanie Protokolu pre Act 16.

Act 16

Toto osvedčenie o bývaní/osvedčenie o uvedení do prevádzky je konečným aktom pre výstavbu budovy a potvrdzuje, že budova je vhodná na bývanie.
Act č. 16, respektíve Potvrdenie o kolaudácii nie je možné vydať, ak sa zistí nesúlad medzi skutočne vykonanými stavebnými prácami a schváleným projektom. Pri stavbách IV-VI kategórie (bytové a zmiešané obytné domy, vily a pod.), neexistuje Act 16, ale Kolaudácia príslušného hlavného architekta na príslušnej obci.

Slovo na záver

Chýbajúce listiny vydané pre jednotlivé etapy stavby naznačujú, že daná budova nemá dokončený proces s riadnou dokumentáciou a naznačuje, že niečo nie je v poriadku.
Informácie o tom, či má budova osvedčenie o bývaní/osvedčenie o uvedení do prevádzky, môžete získať na regionálnom riaditeľstve národného a stavebného dozoru, alebo od miestnej samosprávy.
Realitný maklér vám túto informáciu pri kúpe nehnuteľnosti musí poskytnúť. Je dôležité ako budúci majiteľ vedieť či nehnuteľnosť ktorú kupujete má v poriadku všetku dokumentáciu. Odporúčame kúpu len s vydaním listiny Act 16. Špeciálne pri kúpe nových projektoch je potrebné sa zamerať na finálne dokončené stavby s Act 16, alebo si overiť dôvody prečo budova tento Zákon ešte nemá vydaný. Pri nových stavbách odporúčame ísť do projektov overených developerských spoločností, ktoré majú už vo svojom portfóliu niekoľko svojich stavieb a poznáte ich kvalitu.
Na našej webovej stránke www.relaxproperties.sk nájdete ponuku nehnuteľností len s vydaným Act 16.

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;