Proces kúpy nehnuteľnosti/apartmánu v Bulharsku

 

 1. Výber nehnuteľnosti

Vyberte si apartmán podľa vašich preferencií.
Prostredníctvom nášho makléra v lokalite, kde sa apartmán nachádza, overíme či je ponuka ešte k dispozícii.
Zodpovieme vaše doplňujúce informácie.
Pokiaľ ste sa rozhodli prejsť k ďalšiemu kroku, nasleduje obhliadka.

 

 1. Obhliadka nehnuteľnosti

Obhliadku nehnuteľnosti môžete realizovať dvoma spôsobmi.

Prvý spôsob je reálne navštíviť nehnuteľnosť, pozrieť si lokalitu, vybavenosť a služby ktoré ponúka okolie. Tento spôsob nie je nevyhnutný, nakoľko väčšina obchodov sa v momentálnej situácii uzatvára formou „online na diaľku“ prostredníctvom video obhliadok – tu už prechádzame k druhému spôsobu obhliadky.

Druhý spôsob je momentálne viac využívanou formou, nakoľko pandemická situácia nie vždy je naklonená na cestovanie a skvelú ponuku si netreba nechať ujsť.
Nemusíte sa obávať, aj tento spôsob je bezpečný.
Náš realitný maklér dohodne s Vami termín video obhliadky, aby ste mali na celý proces dostatok času. Ukáže Vám celý priestor a pripraví pre Vás video záznam, ktorý si môžete v kľude doma opätovne prechádzať. Skontroluje za Vás funkčnosť v apartmáne (voda, elektrina, nábytok, okná..) a dôkladne ho preverí akoby „vašimi“ očami. Pokiaľ ste našli svoj vysnívaný apartmán – skvelé, nasleduje ďalšia časť obchodu a tou je negociácia ceny.

 

 1. Negociácia ceny

Každý chceme kupovať za čo najlepšie ceny a mať z obchodu radosť.
Preveríme ceny nehnuteľností v podobnej lokalite a kvalite, pokiaľ je priestor na zjednávanie ceny, snažíme sa negociovať cenu vždy vo Váš prospech.
Provízia realitnej spoločnosti je zahrnutá už v cene nehnuteľnosti.
Celý proces kúpy prebieha prostredníctvom právnika, ktorý Vás zastupuje a je garantom celého obchodu.
Dohodli sme sa spoločne na cene, tak ideme ďalej na proces financovania.
Pred samotným financovaním vždy preverujeme vlastnícke práva samotnej nehnuteľnosti.

 

 1. Financovanie

Pokiaľ potrebujete poradiť s procesom financovania, pokojne sa obráťte na nás. Pomôžeme Vám nájsť to najlepšie riešenie. Spolupracujeme s finančnými odborníkmi, ktorí individuálne pristupujú ku každému klientovi. Táto služba nie je spoplatnená a niekedy je lepšie sa pred samotnou kúpou poradiť.

 

 

 1. Zaplatenie zálohy

Záloha slúži k rezervácii apartmánu.
Po podpise zmluvy o rezervácii, poskytnutí súčinnosti pri kúpe nehnuteľnosti a zaplatení zálohy sa apartmán stiahne z ponuky a neponúka sa už ďalej. Pokračuje sa procesom kompletnej kúpy a prepisu apartmánu na Vaše meno.

Ako to celé prebieha?
Celková cena zálohy je 3.500 €, tá sa skladá z dvoch častí. 
Časť je provízia realitnej kancelárie a druhá časť slúži ako depozit za nehnuteľnosť, ktorá sa posiela na účet právnika, ktorý Vás bude zastupovať a ako nezávislý článok garantuje, že celý proces kúpy bude prebiehať v poriadku a vo Váš prospech.
Uhradená záloha bankovým prevodom už tvorí časť kúpnej ceny.
Ďalší proces bude uhradenie zvyšnej časti kúpnej ceny, poníženej už o spomínanú zálohu.

 

 

 1. Právne služby na Slovensku

Všetky pripravované zmluvy ktoré budete podpisovať, budú pripravené v slovenskom jazyku a v bulharskom jazyku.
Pripravíme pre Vás Plnú moc právnikovi (táto zmluva sa bude viazať len ku konkrétnemu obchodu) a čestné vyhlásenia (Európský zákon AML).
Tieto dokumenty treba podpísať u notára. 

 

 1. Právne služby v Bulharsku

Spolupracujeme len s overeným právnikom, ktorý sa špecializuje na oblasť práva spojeného s nehnuteľnosťami, kúpou a predajom pre zahraničných občanov či investorov.

Správny výber právnika je dôležitý ako pre Vás, tak aj pre nás.
Pre Vás z dôvodu, že Vás zastupuje a vedie celý Váš obchod vo Vašom mene, nakladá s Vašimi financiami.
Pre nás je dôležitý správny výber z hľadiska možného poškodenia dobrého mena našej spoločnosti.

Celý proces obchodu riadime výslovne len s právnikom. Lokálny právnik pozná bulharské právo a zaručuje, že celý proces obchodu prejde hladkou a čistou formou. Z tohoto dôvodu dôrazne odporúčame mať právnika na zastupovanie celého procesu kúpy.
Táto služba je však spoplatnená.

 

 1. Poplatky ku kúpe nehnuteľnosti

Pri kúpe nehnuteľnosti v Bulharsku je potrebné rátať s dvoma druhmi poplatkov.

Prvý je za právne služby, druhý poplatok je za Daň z prevodu nehnuteľností, ktorý zahŕňa  miestne dane.

 

Právne služby zahŕňajú:

 • Vypracovanie zmlúv a prekladov
 • Zastupovanie Vás na všetkých úradoch
 • Registrácia a vydanie Bulstat number (Vaše daňové registračné číslo v Bulharsku)
 • Prepis elektriny a vody na Vaše meno

Cena: 400€ (cena je negociovaná pre našich klientov)

 

         Daň z prevodu nehnuteľnosti:

 • Daň z prevodu nehnuteľnosti
 • Poplatok za notárske služby
 • Cena cca: 5-6% z ceny Vašej nehnuteľnosti, ktorá je daná v závislosti od lokality kde sa nehnuteľnosť nachádza
 • Poplatky za overenie podpisov u notára a poplatky za bankové prevody

 

 

 

 1. Poznáte cenu nehnuteľnosti, všetky poplatky pri pre procese kúpy nehnuteľnosti, prešli ste si celým procesom kúpy – stávate sa majiteľom nehnuteľnosti v Bulharsku.

 

Teraz si povieme s akými ďalšími poplatkami ako vlastník apartmánu je potrebné rátať počas roka:

 

 • Apartmánový hotel si účtuje Ročný správcovský poplatok. Každý hotel má stanovenú svoju cenu za správu, ktorá súvisí aj s úrovňou poskytovaných služieb. Treba počítať cca od 10€ do 15€ za m2 (vášho apartmánu)/1x poplatok za rok. Správcovský poplatok zahŕňa správu za zeleň, opravy a údržby na budovách, starostlivosť o wellness a bazény.

Mnohé apartmánové hotely sú v údržbe celoročne, nakoľko niektorí klienti v apartmánoch žijú počas celého roka. Hlavná sezóna je však od mája po október. Vy ako vlastník, alebo vaši hostia využívate tieto služby (wellness a bazén) kedykoľvek, bez ďalších poplatkov.

 

 • Každý rok sa platí Daň z nehnuteľnosti, ktorá vychádza približne 50€ (v závislosti od veľkosti apartmánu).

 

 • Ďalšie poplatky, s ktorými je potrebné počítať, je voda a elektrina, ktorá sa platí mesačne v závislosti od reálnej spotreby. Netreba sa obávať poplatkov za vodu a elektrinu, sú nižšie ako na Slovensku.

 

 

 • Poplatky môžu vzísť aj z Internetového pripojenia a TV Toto zväčša dojednávate so svojim hotelom, ktorý Vám poradí. Platiť je možné aj za určité stanovené obdobie (napríklad 3 mesiace a podobne).

 

 • Určite si, či chcete využívať apartmán len pre Vás, alebo plánujete aj prenájom. Prenájom a starostlivosť o apartmán je ideálne vložiť do rúk managementu hotela, ktorý sa postará o komplet servis ako výmena bielizne, uterákov, hygienické potreby, upratovanie. Hotel Vám zabezpečí aj prenájom apartmánu, zvyčajne majú hotely dlhodobé zmluvy s cestovnými kanceláriami. Vy si stanovíte termíny, kedy budete apartmán využívať a ostatnú časť roka sa hotelový management postará o zvyšok. Vtedy sa Vám náklady vrátia naspäť a získate aj príjem zo zisku, ktorý sa vypláca raz ročne. Presný príjem zo zisku je individuálny, závisí od množstva premenných ako úroveň hotela a služieb, veľkosť apartmánu, dĺžka prenajímaného obdobia. Určite však nebudete v strate. Využívate tak svoj apartmán na vlastné účely a zároveň Vám prináša určitý príjemný zisk.
top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;