Rozmýšľate či je pre vás vhodná investícia do nehnuteľnosti v Chorvátsku? Prinášame vám článok, kde rozoberieme vývoj cien nehnuteľností, ktoré lokality sú zaujímavé z pohľadu investovania, ktoré naopak predražené, kto najviac nakupuje nehnuteľnosti z pomedzi cudzincov a aké je zhodnotenie v prípadne ďalšieho prenájmu.

O krajine:

Chorvátsko bolo vždy pre nás obľúbenou destináciou, avšak posledné roky ukazujú, že aj v čase pandémie sa kvôli svojej jednoduchej dostupnosti autom cieľ navštíviť túto krásnu krajinu ešte zvýšil. Zvyšujúci záujem z hľadiska investorov a turistov sa opiera aj o fakt, že Chorvátsko ponúka neskutočnú rozmanitosť krásy krajiny, prírodného bohatstva, čistého krištáľového mora, vynikajúcej zdravej stredomorskej kuchyne, čistého vzduchu, olivového oleja a vín. Okrem toho tu nájdete mnohé historické objekty či mestá, ktoré sú zapísané do dedičstva UNESCO. Mnohí investori zo Slovenska a z Čiech si vyberajú práve túto krajinu, pretože sa v nej jednoducho cítia ako doma a nepociťujú jazykovú bariéru. Blízkosť a poloha Chorvátska poskytuje rýchle a jednoduché príchody a odchody kedykoľvek kedy to práve potrebujete. K dispozícii je tu tiež množstvo kvalitných prístavov, kde si môžete prenajať, alebo uskladniť loď a vydať sa tak na nové dobrodružstvo. Či si vyberte luxusne zariadený apartmán, alebo dom vstávate každé ráno svieži a oddýchnutí, pretože sa zobúdzate v krajine tisícich ostrovov, teplého podnebia a prekrásnej prírody. Čisté Jadranské more ponúka nekonečné pohľady na more a ostrovy a každý deň tak zakončíte tým najkrajším západom slnka.

Vývoj cien nehnuteľností:

Napriek dvom rokom pandémie koronavírusu je trh s nehnuteľnosťami v Chorvátsku stabilný, výstavba bytov a apartmánov naďalej rastie a ceny každým rokom stúpajú viac a viac. Očakáva sa, že dopyt investorov zostane aj v tomto roku silný po kľúčových nehnuteľnostiach – sú to nehnuteľnosti s  „pridanou hodnotou“ v lokalitách pri mori a vo väčších mestách, ktoré poskytujú dlhodobý prenájmom. Atraktívna poloha a dobré dopravné spojenia, vybudovaná infraštruktúra, letové spojenia sú pravdepodobne dôvodom, prečo bola v minulom roku 2021 najvyššia cena za meter štvorcový zaznamenaná v Splite, Záhrebe a v Zadare. Tieto lokality patria medzi najdrahšie pri kúpe nehnuteľnosti. Je ale potrebné zdôrazniť skutočnosť, že všetky tieto mestá sú vzdialené len dve hodiny letu od všetkých veľkých európskych miest. Dopyt po nehnuteľnostiach je silný ako zo strany miestneho obyvateľstva, tak aj cudzincov ktorí sa zaujímajú hlavne o prímorské oblasti. Najobľúbenejšie oblasti sú tie, ktoré majú vybudovanú infraštruktúru a relatívnu blízkosť leteckého spojenia. Preferovanými lokalitami medzi investormi sú: Dubrovník, Split, Opatija, Istria, Ostrov Hvar a ostrov Brač.

Vývoj cien rezidenčného trhu, priemerné ceny (2021 Y2Y): Záhreb +8,0 % Split +6,9 % Rijeka +6,4 % Osijek -3,7 %

Zdroj: Njuskalo.hr a eNekretnine

Priemerná cena nehnuteľností podľa lokality bola v roku 2021: 2 135 EUR/m² v Záhrebe, novostavby bytových projektov v Záhrebe v rozmedzí od 1 600 EUR/m² do 2 200 EUR/m² 2 985 EUR/m² v Splite, 1 727 EUR v Rijeke a 1 057 EUR v Osijeku, Zdroj Njuskalo.hr.

Najväčší dopyt po nehnuteľnostiach tvoria obyvatelia krajín: Rakúska Slovinska Slovenska Česka a Ruska. Výnosy z prenájmu sa pohybujú na základe lokality od 5 – 6%, pričom menšie nehnuteľnosti majú väčšiu silu ziskovosti.

Hlavným dôvodom odolnosti realitného trhu v Chorvátsku je obmedzená realitná ponuka, taktiež prijímanie Eura ako meny v 01/2024.

Zdroj: https://best-realestate.eu/en/ponuda/apartments/ https://www.colliers.com/en-hr/research/market-overview-croatia-h2-2020

 

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;