• Chorvátsko je populárna turistická destinácia s nádhernými plážami, historickými pamiatkami, prírodou a kultúrnymi zážitkami.
  • Okrem toho má táto krajina mnoho výhod a je nepochybne jednou z najatraktívnejších z hľadiska investovania do nehnuteľností.

Jednou z hlavných výhod investovania do pobrežných nehnuteľností v Chorvátsku je zachovávajúca sa stabilná hodnota ceny nehnuteľností, ktorá sa viaže k danej lokalite.
Priemerný každoročný rast cien nehnuteľností zaznamenali v roku 2021 lokality: Záhreb +8,0 %, Split +6,9 %, Rijeka +6,4 %

Najviac rástli ceny v hlavnom meste Zagreb a v pobrežných lokalitách pred zavedením Eura ako meny v 3Q 2021 v priemere o 17%. Ceny nehnuteľností si aj naďalej udržujú svoj rast. Stále pretrváva väčší dopyt ako ponuka a obmedzená možnosť výstavby. Atraktívny je i naďalej príjem z turistického prenájmu.

Na pobreží Jadranského mora vlastní nehnuteľnosť viac ako 70 000 cudzincov. Iba 3 % zahraničných kupcov si vybrali mesto Záhreb. Najobľúbenejšie lokality pre cudzincov sú: Dubrovník, Split, Opatija, Istria, ostrov Hvar a ostrov Brač.
Väčšina zahraničných kupcov nehnuteľností sú: Nemci, Rakúšania, Briti, Slovinci, Slováci, Česi, Holanďania, Maďari a Rusi.

Hlavným dôvodom odolnosti realitného trhu v Chorvátsku je obmedzená realitná ponuka, stabilitu prináša i zavedenie meny Euro v 01/2023 a vstup do Schengenského priestoru.
Pretrváva i záujem z celého sveta o návštevu Chorvátska a každoročný nárast turizmu. O Chorvátsko sa čoraz viac zaujímajú ľudia z Kanady, USA, Švajčiarska a iných krajín. Nepochybne tomu prispel i seriál Hry o tróny, ktorý spopularizoval rôzne oblasti Chorvátska, z ktorých teraz ťažia hlavne prenajímatelia. Otvorili sa i mimosezónne krátkodobé prenájmy.

Stabilná ekonomika, vysoká dôvera investorov, každoročné investície, ktoré krajina vynakladá do zlepšenia cestovného ruchu, infraštruktúry prináša Chorvátsku už svoje plody ovocia. Chorvátsko sa taktiež snaží o vybudovanie stabilného udržateľného cestovného ruchu vzhľadom k zachovania svojho prírodného bohatstva, aby krajina mohla byť pre budúce generácie rovnakou, akú ju zažívame aj my dnes.

Vývoj cien nehnuteľností v Chorvátsku kvartálne môžete sledovať tu:
https://www.globalpropertyguide.com/Europe/Croatia?ref=breadcrumb

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;