Starodávne rybárske mestečko Nesebar leží na brehu Čierneho mora, len 30km od mesta Burgas a zhruba 5km od letoviska Slnečné pobrežie. Celé mesto patrí medzi pamiatkovo-chránené územia, ktoré sú zapísané na zozname kultúrnych pamiatok UNESCO.

Z histórie sa dozvedáme, že mesto založili starovekí Gréci z Megary v 6. stor. pred Kr. na mieste Tráckeho osídlenia a jeho pôvodný starogrécky názov bol Μεσημβρία – Mesémbria. Ešte v 19. stor. bolo mesto osídlené predovšetkým Grékmi, ktorí sa živili lovom rýb a pestovaním hrozna. V roku 1919 – 1923, kedy sa konala Grécko-bulharská výmena obyvateľov sa miestni Gréci vysťahovali späť do Grécka.

Keď budete prichádzať do mestečka Nesebar, ako prvé si všimnete most spájajúci polostrov s pevninou. Okrem mosta vás zaujme aj starodávny drevený mlyn a 10 metrov vysoká socha sv. Mikuláša – patróna rybárov. Očaria Vás masívne, starobylé hradby, ktoré boli vybudované z veľkých kamenných blokov, ktoré slúžili ako obrana mesta a bolo to dielo natoľko kvalitné, že neutrpelo ani pri dobytí mesta Rimanmi. Počas tureckej nadvlády tu naďalej pôsobilo grécke biskupstvo a mesto bolo dôležitým centrom gréckej kultúry. Preto sa tu zachovalo toľko stredovekých kostolov.

Stará časť mesta Nesebar je popretkávaná sieťou uličiek starých kamenných chodníkov, ktoré lemujú typické balkánske domčeky, ktoré krásne zapadajú do celkovej podoby mesta. Miestne domčeky ukrývajú množstvo malých obchodíkoch, nakúpiť si tak môžete tradičné balkánske koreniny, čaje, prírodnú kozmetiku a med – predovšetkým ide o produkty z miestnych ruží a bylín. Na ochutnávku vás bude lákať ochutnávka tradičného výborného vína v malých vinárňach. Staroveké mestečko je ako stvorené na vychutnanie si miestnej gastronómie. Nájdete tu typické rybie reštaurácie a taverny s prekrásnym výhľadom na more. Z letoviska Slnečné pobrežie sa viete pohodlne do Nesebaru dostať miestnymi autobusovými spojmi, taxi službou, vodným taxi alebo rekreačným vláčikom, ktorý prechádza celým pobrežím.

Z vlastnej skúsenosti odporúčame využiť vodné taxi. Lístok stojí 5€/10 Lev na osobu (jeden smer) a zážitok je jedinečný, aj keď sú niekedy veľké vlny 🙂

.     

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;