Hľadáte apartmán alebo dom pri mori, ktorý bude spĺňať všetky vaše kritériá?

Blízkosť pláže, nádherný výhľad a množstvo vybavenia v bezprostrednej blízkosti.. a to sú len niektoré z prianí na vašom zozname? Krásne Chorvátsko ponúka toho oveľa viac. Túlanie sa v kamenných uličkách v historických mestách, vychutnanie si miestnej gastronómie s výhľadom na more, bezkonkurenčné krištáľovo čisté more a priateľskí ľudia s ktorými sa s úsmevom dohovoríte.

V našej ponuke nehnuteľností nájdete domy pri mori, apartmány pri mori, tradičné kamenné domy aj luxusné novostavby v prvej morskej línii. Sústreďujeme sa na lokality Istria – ostrov Krk, kde vedie z pevniny bezplatný most. Celé pobrežie od Zadaru až po Dubrovnik. Ostrovy: Brač, Hvar, Šolta, Čiovo, Murter, Pag a iné. Podľa vašich preferencií vám radi pohľadáme nehnuteľnosť na mieru a poradíme ktorá lokalita pri mori bude pre vás tá najvhodnejšia.

Tu sú základné informácie, ktoré by ste mali vedieť pred samotnou kúpou nehnuteľnosti v Chorvátsku.

1. Cena nehnuteľnosti

Cenu nehnuteľnosti, ktorú vidíte na našich stránkach je už vrátane realitnej provízie, ďalej registrácie na Daňovom úrade, cena obsahuje aj právne služby vrátane vypracovania Zmlúv a oficiálnych prekladov do lokálneho jazyka. Pri celom procese dokončujeme všetko „na kľúč“ vrátane prepisov energií, odpadov, vody a podobne. Pomáhame zabezpečovať aj špecifické požiadavky klienta, ako sú napríklad kotvisko pre loď, parkovanie a podobne. Pomôžeme s nastavením elektronických platieb.
Dôležitá informácia: Spolupracujeme len s overenými realitnými kanceláriami v Chorvátsku a našu províziu si nenavyšujeme. Cena za nehnuteľnosť je rovnaká, ako by ste ju kupovali od chorvátskej realitnej kancelárie. Veríme, že pre našich klientov je jednoduchšie keď komunikujú v takej dôležitej veci akou je kúpa nehnuteľnosti v zahraničí v lokálnom jazyku, kde vám všetko podrobne vysvetlíme a zapracujeme vaše požiadavky do zmluvy a prakticky vás to nič nestojí navyše. Skontrolujeme stav, dokumenty a upozorníme na prípadné riziká. Taktiež je dôležité podotknúť, že našim klientom je kupujúci a preto sa snažíme vyjednať pre neho čo najlepšie podmienky.

2. Poplatky pri kúpe nehnuteľnosti

V Chorvátsku sa pri nákupe nehnuteľnosti od predávajúceho, ktorý nie je platcom DPH platí štátna Daň z prevodu/nákupu nehnuteľnosti vo výške 3% z ceny nehnuteľnosti (cena bez provízie a poplatkov).
Táto Daň z nadobudnutia nehnuteľnosti vám bude vyrubená na základe Výzvy miestneho finančného úradu. Výzvu na zaplatenie štátnej dane môžete očakávať obvykle od jedného mesiaca, prípadne to môže trvať niekoľko mesiacov až po dobu 1 roka od podania Žiadosti o prevode nehnuteľnosti na príslušnom úrade.
Dôležitá informácia: Pokiaľ nakupujete novú nehnuteľnosť, ktorá je mladšia ako 2 roky (od kolaudačného rozhodnutia) od predávajúceho, ktorý je platcom DPH – Kupujúci neplatí 3% Daň z nadobudnutia nehnuteľnosti. Nehnuteľnosť však nemohla byť používaná na bývanie a prenájom pred samotnou kúpou! Daň v takomto prípade odvádza predávajúci, respektíve developer ktorý je platcom DPH. Toto platí aj pri nákupe pozemku, ktorý má udelené povolenie na výstavbu a predávajúci je platcom DPH.
Daň z nadobudnutia sa platí len 1x od vyrúbenia výzvy a v nasledujúcich rokoch vám už takáto povinnosť na dodatočné zdanenie nevzniká.

3. Daň z príjmu nehnuteľnosti pri predaji

Pokiaľ vlastníte nehnuteľnosť v Chorvátsku menej ako 3 roky (počíta sa od dátumu na Kúpnej zmluve/Dogovor) a rozhodnete sa ju predať, ste povinný zaplatiť 20% Daň z príjmu z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou. Pokiaľ sa rozhodnete svoju nehnuteľnosť predať po 3 rokoch po jej kúpe – Daň z príjmu neplatíte.

4. Ročná Daň za nehnuteľnosť, poplatky za rekreačné nehnuteľnosti

Pokiaľ ste majiteľom nehnuteľnosti s trvalým bydliskom v Chorvátsku, ste oslobodený od platenia tzv. ročnej Dane za nehnuteľnosť, tak ako sme zvyknutí u nás.
V prípade, že trvalý pobyt v Chorvátsku nemáte ako majiteľ nehnuteľnosti budete odvádzať 1x za rok tzv. miestny rekreačný poplatok, ktorý určuje miestny úrad pod ktorý spadáte. Poplatok sa líši od oblasti kde sa nehnuteľnosť nachádza, je to približne od 3 do 7 EUR za m2 úžitkovej plochy vašej nehnuteľnosti.

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;