Prípravy na zavedenie eura sú procesom, ktorý trvá niekoľko rokov a závisí od rôznych faktorov, vrátane ekonomickej stability krajiny, schopnosti splniť kritériá eurozóny a podobne.

Dnes už vieme, že pôvodný termín prijatia Eura v roku 2024 nebude splnený. Už v minulom roku 2023 Bulharsko zrušilo svoj cieľový dátum na prijatie eura v januári 2024, keďže miera inflácie nespĺňala štandard a ešte sa museli zaviesť určité právne zmeny.
Momentálne je cieľovým dátumom Január 2025. Cieľový dátum však nie je fixný, vláda však usilovne pracuje na tom, aby tento nový cieľový dátum splnila a aby proces prijatia eura naštartovala.

Od 31. marca pre cestujúcich však prichádza nová zmena
Členské štáty EÚ dosiahli v decembri dohodu o zrušení kontrol na vzdušných a námorných hraniciach s Bulharskom a Rumunskom. Cestujúci, ktorí prilietajú letecky alebo po mori z iných krajín schengenského priestoru, už nebudú musieť pri prílete ukazovať svoje občianske preukazy, respektíve cestovné pasy. To znamená, že cestujúci na letoch, výletných plavbách a trajektoch nebudú podliehať kontrolám.
Ak však cestujete autom alebo prichádzate vlakom alebo autobusom do Rumunska a Bulharska, stále budete musieť mať pri sebe preukaz totožnosti, pretože pravidlá upravujúce pozemné hranice ešte neboli stanovené. Dôvodom je právo veta zo strany Rakúska, to sa obáva nárastu nekontrolovateľnej migrácie. Z tohto dôvodu sa bude musieť urobiť po určitom skúšobnom čase ďalšie rozhodnutie, ktoré bude aj k tomuto poslednému kroku smerovať.
Rozhovory o zrušení kontrol na pozemných hraniciach budú pokračovať v tomto roku, uviedla Európska komisia. „Očakáva sa, že rozhodnutie Rady v tejto veci prijme v primeranom časovom rámci.“

 

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;