Či už cestujete na prázdniny alebo letnú dovolenku, prípadne do svojej nehnuteľnosti v Chorvátsku pripravili sme pre vás bližšie informácie, ktoré vám pri ceste do Chorvátska isto pomôžu a ušetria nejaké to Euro.

Tento článok je prioritne venovaný našim klientom, ktorí prichádzajú na obhliadky do Chorvátska alebo už vlastnia svoju vytúženú nehnuteľnosť pri Jadranskom mori. Naša realitná kancelária prístroj ENC nepredáva a ani nezapožičiava. Prístroj je možné si zakúpiť len osobne. Chorvátska strana ho neposiela poštou a ani sa nedá zakúpiť inak ako osobne a na určených miestach v určitých pracovných hodinách. Viac nájdete informácie v článku dole.

 Na úvod by sme radi pripomenuli, že Chorvátsko od 1. 1. 2023 vstúpilo do Schengenského priestoru. Vďaka čomu sa predpokladá, že hraničné kontroly kvôli predkladaniu dokladov a s tým spojené kolóny by mali byť minulosťou. Týka sa to hraničných prechodov s Maďarskom a Slovinskom. Chorvátsko taktiež vstúpilo v 2023 do Eurozóny, takže je možné platiť už len menou Euro.

Chorvátsko využíva systém mýtnych brán, preto si môžete vybrať z troch spôsobov, akým na mýtnej bráne zaplatíte:

  1. Bezkontaktná platobná karta
  2. Platba v hotovosti menou Euro
  3. Bezkontaktný elektronický systém ENC

Priemerná cena mýtneho v roku 2023 bola 6€/100km. V hlavnej letnej sezóne v najväčšom nápore áut sa mýtne zvyšuje +10%. To sa týka vozidiel I. a II. kategórie.

 

Čo je systém ENC

ENC (Elektronička naplata cestarine)  je krabička na bezkontaktné platenie mýta v Chorvátsku. Elektronická platba je jednoduchá, pohodlná a navyše vám ušetrí čas aj peniaze, a to hneď 21,74%! Oproti ostatným platbám používate pruhy vyhradené na platbu pomocou ENC a tieto pruhy sú vždy najrýchlejšie a býva v nich najmenej aut!

 

 Kde kúpiť ENC v Chorvátsku

Ideálne je naplánovať si cestu do Chorvátska, tak aby ste ho zakúpili priamo na mýtnej bráne, napríklad Zagreb Lučko. Kredit ľahko dobijete pomocou webových stránok, novo aj pomocou mobilnej aplikácie. Ale aj pomocou SMS kupónov na predajných miestach HAC, mýtniciach a trafikách.

Otváracia doba kancelárii mýtnych brán pre zakúpenie ENC prístroja je zvyčajne:

pondelok až piatok 7:00 až 20:00,

sobota 7:00 až 12:00

Lokácia: https://goo.gl/maps/QDcbrxFTAV5MobqX6

Ďalšie lokality kde si viete zakúpiť jednotku ENC sú: Predajná kancelária LUČKO, prízemie – miestnosť 1; ZÁHREB, Širolina 4, prízemie; A3 NP BREGANA; A3 NP ZÁHREB – VÝCHOD; A3 NP SLAVONSKÝ BROD – ZÁPAD; A3 NP LIPOVAC; A5 NP OSIJEK; A4 NP VARAŽDIN; A1 NP OGULIN; A1 NP ZADAR – VÝCHOD; A1 NP DUGOPOLJE; A6 NP RIJEKA.

Cena za mýtnu jednotku ENC je 15 €.

Ďalšou a najvýhodnejšou možnosťou je zakúpenie výhodného balíčku pre jednotlivé kategórie áut, v ktorom dostanete zariadenie s nabitým kreditom:

KATEGÓRIA VOZDIEL I.

  • Paket S cena 60 € zahŕňa ENC prístroj za 15 € a kredit 57,50 €, so zľavou 21,74 %
  • Paket M cena 90 € zahŕňa ENC prístroj za 15 € a kredit 95,84 €, so zľavou 21,74 %
  • Paket L cena 120 € zahŕňa ENC prístroj za 15 € a kredit 134,17 €, so zľavou 21,74 %

KATEGÓRIA VOZIDIEL II.

  • Paket L2 – cena 120 €

 

Ako dobíjať ENC?

Možností dobíjania kreditu je hneď niekoľko. Medzi tie nepohodlnejšie patria:

  1. Dobíjanie pomocou internetových stránok https://prodaja.hac.hr/ – prihlasovacie údaje budú na zmluve, ktorú dostanete pri kúpe ENC prístroja. Do portálu sa prihlásime, ľahko tu kredit dobijeme pomocou platobnej karty a taktiež môžeme kontrolovať útratu.
  2. Dobíjanie pomocou mobilnej aplikácie (HAC ENC) je podobné ako na webových stránkach, len je pre pohldné dobitie dostupná aplikácia pre systémy iOS a Adroid.

 

Tu nájdete všetky ďalšie informácie ohľadom ENC: https://www.hac.hr/hr/cestarina/enc?etc=1

Na mýtnej bráne sa držte pruhu s označením ENC a šťastnú cestu Vám praje Relax Properties!

 

 

 

 

 

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;