Máte svoju nehnuteľnosť pri mori a rozmýšľate či ju prenajať? Prípadne rozmýšľate či svoj apartmán predáte, prípadne máte nakúpených viacero apartmánov? Toto sú skutočne bežné otázky našich klientov a veríme, že táto téma bude zaujímať aj vás. Preto sme sa rozhodli na tieto časté otázky vám odpovedať.

 

Dane a prenájom apartmánu v Bulharsku

Prenájom apartmánu viete realizovať tromi spôsobmi: manažovať si prenájom sami, prostredníctvom správcovskej spoločnosti vo vašom komplexe, alebo cez externú spoločnosť. Najväčšiu efektivitu vám prinesie pokiaľ svoj apartmán si prenajímate sami a záleží v ktorom komplexe, ale niekde sa oplatí využiť služby externej spoločnosti a niekedy to ponechať na komplex. Je potrebné si porovnať ziskovosť. Všeobecne sa uvádza, že zisk z prenájmu je okolo 6-7% z ceny za apartmán. Záleží však na množstve faktorov: aké bude leto, aký komplex máte (úroveň *), kde sa nachádza (vzdialenosť od mora), jeho poloha, vybavenie a podobne.
Určite najjednoduchšie a najmenej prácne je to riešiť cez komplex. Pretože komplex zväčša za vás platí Daň zo zisku, tá je v Bulharsku 10%, samozrejme vám ju v ročnom výkaze aj vyúčtuje. Pokiaľ si prenajímate apartmán sami, tak máte povinnosť túto daň respektíve 10% zo zisku uhrádzať sami. Zároveň odporúčame mať svoju nehnuteľnosť aj poistenú.

Dane a predaj apartmánu, apartmánov v Bulharsku

Rozmýšľate či predať svoj apartmán, prípadne máte nakúpených viacero nehnuteľností? Odporúčame počkať do zavedenia meny Euro, ktorá sa očakáva v roku 2025. Pokiaľ však potrebujete z rôznych dôvodov predať svoj apartmán, tak je potrebné sa na to pripraviť.
Pokiaľ vlastníte nehnuteľnosť menej ako 3 roky (fyzická osoba) zaplatíte daň 10% z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, ktorá je uvedená na Notárskej zápisnici.
V prípade, že vlastníte dva apartmány a rozhodnete sa ich predať v jednom finančnom respektíve kalendárnom roku, tak sa predlžuje pravidlo vlastniť apartmán z 3 na 5 rokov. To znamená, že pokiaľ sa rozhodnete predať oba apartmány po 4 rokoch, tak ste povinný zaplatiť daň 10% z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, ktorá je uvedená na notárskej zápisnici.

Platba ročnej dane pri vlastníctve nehnuteľnosti v Bulharsku

Keď vlastníte nehnuteľnosť v Bulharsku ste povinný platiť aj Ročnú daň z nehnuteľností, ktorá sa líši podľa oblasti kde sa vaša nehnuteľnosť nachádza. Spravidla to vychádza 0,01 % – 0,45 %.
Prvý rok vlastníctva vašej nehnuteľnosti ste oslobodení od platenia dane, avšak je potrebné si to overiť či daň v danom kalendárnom roku uhradil predchádzajúci majiteľ. Ročnú daň je možné uhradiť v stánkoch Easy Pay a to kedykoľvek počas roka. Môže to za vás uhradiť aj cudzia osoba, stačí sa preukázať len vašim číslom Bulstat.

Veríme, že sme vám s týmito informáciami pomohli 😊

 

 

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;