Pred samotnou kúpou nehnuteľnosti v Bulharsku by ste mali vedieť nasledovné informácie, aby sa kúpa nehnuteľnosti pri mori stala skutočne dobrou investíciou. Držíme sa tiež hesla, že nehnuteľnosť má spĺňať vaše očakávania, má byť pre vás a vašu rodinu radosťou a priniesť do života vyšší štandard v zdravom prostredí pri mori. Túto radosť si ako majiteľ nehnuteľnosti doprajete veľakrát počas celého roka, nie len pár dní keď ste na dovolenke.

 1. Kto bude využívať nehnuteľnosť?

Ako prvé je dobré si zvážiť či nehnuteľnosť kupujete pre seba, alebo pre rodinu.

Podľa toho viete posúdiť akú veľkú nehnuteľnosť potrebujete. Dôležité je tiež vedieť či nehnuteľnosť kupujete ako investíciu, alebo pre svoje vlastné účely, alebo to chcete kombinovať. Pokiaľ hľadáte investičné nehnuteľnosti vyslovene na prenájom, je dobré sa zamerať na komplexy, ktoré sa na to špecializujú. Mnoho komplexov má totižto uzatvorenú zmluvu s operátormi a cestovnými kanceláriami, majú silné obchodné oddelenie a dobrý marketing  a sústreďujú sa na príjmy z letného turizmu. Preto je potom vhodné vybrať si práve takýto komplex.

 1. Budete chodiť do svojho apartmánu len v priebehu sezónny, alebo počas celého roka?

Niekto si zvolí chodiť do apartmánu len počas sezónny, pretože si povedia čo by sme tam robili počas zimy. Sezóna v Bulharsku trvá od mája do októbra. Závisí však podľa počasia. Tieto druhy komplexov, ktoré sú otvorené len sezónne sa označujú v Bulharsku ako sezónne komplexy.

Niekto si zvolí chodiť do svojho apartmánu napríklad na Silvestra, alebo aj na Veľkú noc, potom je vhodné si vybrať celoročný komplex.

 1. Aké sú v Bulharsku apartmánové komplexy?

Bulharsko je roky zamerané na služby, turizmus a ten postupne zveľaďujú. Komplexy sú tu naozaj dobre vybavené s výborným zázemím. Skoro každý komplex má bazén, niektoré komplexy sú zamerané na luxus a relax a poskytujú wellness, SPA, vnútorný vyhrievaný bazén, procedúry a kompletný reštart a oddych. Mnoho komplexov je rodinného typu, tak aby deti tu mali svoj raj vrátane animačného programu, rodičia tu zase nájdu rôzne cvičenia, posilňovne a podobne. Niektoré komplexy sú zase menšie zamerané na oddych a pokoj. Vybrať si ten správny komplex je veľmi dôležité, tak aby ste boli spokojní a radi sa sem vracali.

 1. Kde je pre mňa vhodná lokalita, keď Bulharsko nepoznám?

Určite je dobré si nechať poradiť realitným agentom, ktorý si Vás vypočuje a poradí Vám ako lokalitu, tak aj komplex. Každý máme iné požiadavky na kúpu svojej nehnuteľnosti pri mori a hľadáme to vhodné pre nás.

Bulharsko ponúka mnoho krásnych miest, každý si vie vybrať tú správnu oblasť. Letovisko Slnečné pobrežie patrí medzi najvyhľadávanejšie dovolenkové miesto, pretože ponúka všetko od širokých pláží po blízkosť historického mestečka Nessebar, Aquaparky, bary, reštaurácie, diskotéky a mnoho zábavy. Dedinka Sveti Vlas a Elenite ponúka zase v okolí prírodu a zeleň, ktorú nájdete v pohorí Stara Planina. Miestne eko-chodníky sú vhodné pre nadšencov turistiky a prírody. Ravda je malé mestečko, ktoré má útulné menšie pláže, domáci tu žijú počas celého roka, preto občianska vybavenosť tu funguje celoročne. Pomorie je známe svojim liečivým bahnom na rôzne kožné problémy ako sú ekzémy a psoriáza. Taktiež je tu veľmi pekná pláž s množstvom hotelov a bohatého vybavenia. Milovníci vína ocenia miestne uznávané vinárstvo. Nájdete tu napríklad aj múzeum soli. Dedinka Aheloy je najmenej rozvinutou turistickou oblasťou. Nájdete tu komplexy za veľmi priaznivé ceny umiestnené priamo v prvej morskej línii. Obľúbená je i lokalita Obzor pre svoje krásne nepreplnené pláže. Lokalít je veľa a určite nájdete tu pravú pre vás.

 1. Aký mám mať na nehnuteľnosť rozpočet?

Rozpočet záleží podľa úrovne komplexu a lokality, taktiež od m2 a veľkosti apartmánu. Výhľady na more a na bazén tiež zvyšujú cenu nehnuteľnosti. Odporúčame pred stanovením rozpočtu si urobiť prehľad a pozrieť si našu webovú stránku www.relaxproperties.sk kde nájdete aktuálne ceny za nehnuteľnosti.

Tiež odporúčame radšej si priložiť o niečo viac a kúpiť si kvalitný komplex o ktorý sa manažment stará a udržuje ho pravidelne. Dobrý komplex vám radi poradíme aj my, prípadne si môžete prečítať recenzie na Booking, Tripadvisor, alebo na Google.

Neodporúčame si kúpiť komplexy s nízkou cenou. Je na to jednoduchý dôvod, tieto komplexy sú s najväčšou pravdepodobnosťou neskolaudované. Kolaudácia sa označuje ako Act 16 a bez kolaudačného rozhodnutia by ste svoju nehnuteľnosť v budúcnosti ťažko predávali, taktiež cena za takúto nehnuteľnosť rastie veľmi pomaly a preto aj teraz sú tieto komplexy v ponuke s nízkou cenou. Z tohto dôvodu ich my v našej ponuke nemáme. Našim cieľom je aby nehnuteľnosť bola aj investíciou. Preto na našich webových stránkach nájdete len komplexy ktoré sú skolaudované.

 1. Je uvedená cena nehnuteľnosti na portáloch konečná?

V cene za nehnuteľnosť ktorú nájdete na rôznych portáloch bude započítaná pravdepodobne len provízia realitnej kancelárie. V Bulharsku s nákupom nehnuteľnosti sú spojené ďalšie poplatky ako je Daň z prevodu nehnuteľnosti, notár a notárske poplatky. Tieto poplatky vychádzajú približne 6-7% a kompletnú cenu poplatkov určuje až notár. Jednorazový poplatok za advokáta je 500 EUR. O kompletných poplatkoch a celom procese kúpy si prečítate na našom webe v sekcii Proces kúpy/Bulharsko.

 1. Potrebujem mať bulharského advokáta?

Pracujeme dlhodobo v Bulharsku pri všetkých zrealizovaných nákupov nehnuteľnosti len s jedným a tým istým certifikovaným advokátom. Pre väčšiu istotu a dôveru predkladáme každému nášmu klientovi advokátsky preukaz a link, kde si viete skontrolovať že advokát je aktuálne registrovaný v advokátskej komore.

Čo je dôležité tiež upozorniť, že financie za nehnuteľnosť sú držané do chvíle prepisu nehnuteľnosti na vaše meno v advokátskej úschovni. Všetko sa rieši bankovými prevodmi, neriešime nákup nehnuteľnosti financiami v hotovosti je to prioritne z dôvodu ochrany vašich peňazí a tiež ochrany mena našej spoločnosti.

Advokát pripravuje zmluvy, preveruje bezdlžnosť a právoplatnosť dokumentov o vlastníctve, zastupuje vás na všetkých úradoch, podpisuje s komplexom Kontrakt o údržbe. Spoločne s advokátom riešime i prepisy vody a elektriny na vaše meno, vybavujeme bulstat číslo (daňové číslo v Bulharsku) a iné. Úkonov je skutočne veľa, ale je určite lepšie nechať si všetky tieto veci pripraviť odborne človekom z miestneho prostredia. Výhoda advokáta je i tá, že kvôli prepisom nepotrebujete vycestovať opäť do Bulharsko. Všetko riešime spolu s Vami z pohodlia domova a o každom kroku Vás vždy dopredu informujeme.

 1. Čo robiť pokiaľ na nehnuteľnosť nemám dostatok financií?

Veľmi často sa stretávame s touto otázkou, špeciálne teraz v tomto období, keď nie je také jednoduché získať hypotéku.

Odporúčame si pred kúpu nehnuteľnosti zájsť do vašej banky, tam kde máte vedený účet a tam kde vám pravidelne chodia financie. Banka vám najlepšie poradí s možnosťou úveru, alebo rýchlej pôžičky a všetko budete mať dané zmluvne. Banka Vás ako klienta najlepšie pozná a v prípade akýchkoľvek problémov si viete požiadať o odklad. Určite je to najlepší variant z dôvodu vašej ochrany.

Financie na kúpu nehnuteľnosti vám totižto nemôže požičať ktokoľvek. Od roku 2010 musia byť všetky úverové spoločnosti registrované v Národnej banke Slovenska. Nové firmy sa tam musia priebežne zapísať ešte predtým, ako vám vôbec úver poskytnú. Prikazuje im to nový zákon o spotrebiteľských úveroch. Prípadná zmluva s firmou, ktorá nie je registrovaná, je teda neplatná. Preverte si, či je firma registrovaná v Registri veriteľov, ktorý nájdete na adrese http://regver.nbs.sk/

 1. Aké poplatky mám očakávať, keď vlastním apartmán?

Poplatky za spotrebu vody a elektriny. Každý apartmán má svoje merače vody a elektriny. Poplatky za vodu a elektrinu sú nižšie ako u nás. Bulharsko má jedny z najnižších cien energií.

Ceny za energie vám vieme odhadnúť pri vybranej konkrétnej nehnuteľnosti.

Ďalej je potrebné rátať s nákladmi za internetové pripojenie. To si viete zaplatiť na určité obdobie,  rôzne zvýhodnené balíčky.

Taktiež každý komplex má stanovený údržbový poplatok (ako u nás fond opráv), ktorý sa vyráta podľa metrov štvorcových. Údržbový poplatok zahŕňa správu a údržbu komplexu, jeho spoločné komunitné časti ktoré tiež využívate ako majiteľ. Ide napríklad o strážnu službu, recepciu, údržba bazénov, údržba vonkajšej zelene, upratovanie spoločných priestorov.

Jeden krát ročne sa platí aj Daň z nehnuteľnosti. Viac informácií vám radi poskytneme osobne.

 1. Ako si mám vybrať ten správny komplex v správnej lokalite?

Aj v Bulharsku platí: lokalita, lokalita, lokalita. Kontaktujte nás, radi vám vypracujeme osobnú ponuku šitú priamo pre vás. Osobne komplexy navštevujeme a robíme obhliadky, ďalej sme v kontakte s našimi klientami a pravidelne sa informujeme ako komplex funguje. Preto vám radi poradíme ktorý komplex bude tou správnou voľbou pre vás. Sami máme niekoľko apartmánov, takže vždy povieme veci tak ako sú, aby ste dostali relevantné a pravdivé informácie.

 1. Oplatí sa vlastniť nehnuteľnosť v Bulharsku?

Nehnuteľnosť v Bulharsku ponúka skvelú možnosť ako si uchrániť vaše financie pred infláciou. Ceny rezidenčných nehnuteľnosti pri pobreží Čierneho mora každoročne rastú, je tu i výhľad na ďalší rast vzhľadom na prijatie Eura ako meny v 01/2025. Zároveň investujete a zároveň využívate nehnuteľnosť pre svoje vlastné účely. Určite by vám dali za pravdu aj naši klienti, ktorých pribúda každým rokom a majú s vlastnením už svoje pozitívne skúsenosti.

 1. Výber správneho partnera pre nákup nehnuteľnosti v Bulharsku

Odporúčame pre nákup nehnuteľnosti v Bulharsku si vybrať overenú realitnú kanceláriu. Veľmi vhodné je prečítať si o danej RK odporúčania a referencie.

Spokojnosť našich klientov je pre nás najdôležitejšia. Nie je pre nás nič krajšie, ako keď vám klient zavolá a je šťastný a spokojný. Čerešničkou na torte sú potom pre nás referencie našich klientov, ktoré si môžete pozrieť na Google: https://goo.gl/maps/SZT9LwJWy3gzyUgd8?coh=178571&entry=tt

Veríme, že aj vy budete s našou prácou spokojný. Sľubujeme, že urobíme všetko pre to!

Zaujímajú vás aj ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;