Keď sa vyberiete na dovolenku do letovísk Slnečné pobrežie, alebo Sveti Vlas nezabudnite navštíviť  zelené pohorie, ktoré sa týči nad morom. Niekto rád relaxuje na pláži, ale niekto práve potrebuje zažiť aj aktívnejší oddych v prírode.

Pohorie Stara Planina ponúka milovníkom prírody toho naozaj veľa a nejde pritom len o čarovné výhľady, ktoré sa naskytajú na historické mestečko Nessebar, alebo na celý záliv Slnečného pobrežia a Sveti Vlas.

Stará planina má bohatú biodiverzitu a ochrane podlieha napríklad prirodzený výskyt bukových lesov spolu s prastarými borovicovými a smrekovými lesmi. Veľmi často tu môžete okrem spevavcov vidieť aj napríklad suchozemskú korytnačku, roháča, rôzne hady a nádherne stredomorské rastliny..

Vybrať si môžete z rozličných dĺžok trás. Vstup na horský eko-chodník je z letoviska Sveti Vlas ale aj z Elenite. Vstupov na turistickú trasu je viac, pozorne sleduje značenia alebo si môžete pomôcť napríklad aplikáciou  wikiloc.com

Prvá trasa má 8 km, druhá 4,7 km, tretia 6 km. Koncovými bodmi eko-chodníkov sú vrcholy, z ktorých sa otvára nádherný panoramatický výhľad. Cestou majú turisti možnosť vidieť vzácne a chránené druhy rastlín a živočíchov. Niektoré z nich sú zahrnuté v Červenej knihe Bulharska.

Celkovo ide o takmer devätnásťkilometrovú eko-sieť turistických a náučných chodníkov, ktoré pokrývajú celé úpätie Starej planiny a zahŕňajú výhľady na tri morské zálivy.

Pozdĺž celého eko-chodníka nájdete umiestnených približne desať smerovacích a navádzacích tabúľ a niekoľko informačných tabúľ s mapami a mnohými ďalšími informáciami o tomto pohorí, horských trasách a biodiverzite, ktorú možno v oblasti pozorovať. Nájdete tu studničky s pramenitou vodou, niekoľko altánkov a prístreškov pre odpočinok, lavičiek a hojdačiek.

Aj keď je zakladanie ohňa v tejto časti zakázané, môžete tu stretnúť zopár návštevníkov, ktorí si sem práve prišli urobiť piknik a oddýchnuť si s nádherným výhľadom. Grilovať sa tu dá v zastrešených častiach, kde nájdete lavičky s grilom.

Zaujímavosťou Starej Planiny sú aj kamenné kaplnky, ktoré nájdete pozdĺž chodníkov a ktoré sú  venované svätcom. Založil ich Otec Peter, ktorý tu slúži v pravoslávnom kostole „Sv. Vlasius“, práve on začal s iniciatívu na položenie kamenných kaplniek s ikonami pravoslávnych svätcov.

Prechádzka turistickým chodníkom  je tu preto z mnohých dôvodov mimoriadne zaujímavá, plná náučných nových vecí, ktoré tu nielen môžete vidieť ale sa o nich viac dozvedieť.

Určite toto miesto Vám odporúčame!

 

Text pripravil tím Relax Properties

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;