Koncept Hygge

Štýl života v koncepte Hygge sa viaže hlavne k Dánom, ktorí patria podľa prieskumov k najšťastnejším obyvateľom Európy. Tento koncept však veľmi dobre poznajú aj okolité škandinávske krajiny. Škandinávcom je to prirodzené, proste takto žijú a užívajú si príjemné chvíle. Dánske slovo Hygge (vyslovuje sa „hue-gah“) sa používa na opisovanie konceptu a životného štýlu, ktorý zdôrazňuje pohodlie, útulnosť a spokojnosť.

Hygge je založené na pocite príjemnosti a pohodlia vo všetkých aspektoch života. Je to o vytváraní intímneho a útulného prostredia v interiéri v ktorom sa ľudia cítia dobre a spokojne. Hygge sa dá dosiahnuť prostredníctvom rôznych prvkov, ako je jemné osvetlenie, prírodné materiály, teplé deky, sviečky, a zameranie sa na jednoduché a potešujúce zážitky. Hygge sa taktiež sústreďuje na spoločný čas strávený s rodinou a priateľmi. Ide o zdieľanie príjemných momentov a vytváranie hlbokých vzťahov. To môže zahŕňať spoločné večere, hry, rozhovory pri čaji, alebo jednoducho relaxáciu a oddych s blízkymi osobami. Hygge je tiež o seba reflektovaní a užívaní si prítomného okamihu. Znamená tiež zníženie stresu a vytvorenie si času pre seba a na oddych a zrelaxovanie. Môžete si jednoducho vyložiť nohy a prečítať si knihu, vychutnať si šálku teplého čaju, alebo sa jednoducho zamerať na veci, ktoré vám prinášajú radosť a pohodu. Tieto veci sa dajú praktikovať v interiéri veľmi prirodzene a jednoducho. Napríklad zapáľte si sviečky, nalejte si pohár dobrého vína a pustite si svoj obľúbený film. Nemusíte jesť len zdravo, užiť si pohodu so skvelou maškrtou je tiež štýl Hygge.

Aby ste si svoj osobný hygge priestor vo svojej nehnuteľnosti vytvorili čo najúspešnejšie, odporúčame vám držať sa niekoľkých základných myšlienok:

1. Osvetlenie

Vytvorte si si čo najprirodzenejšie mäkké osvetlenie v interiéri v ktorom sa budete dobre cítiť a ktoré lahodí oku. Na tento účel sa odporúča vyhnúť sa klasickému stropnému silnému osvetleniu a namiesto toho použiť čo najviac menších vedľajších svietidiel, ako sú stojacie a nočné lampy, alebo dekoračné lampy. Nenahraditeľné sú aj sviečky, ktoré sú hlavným faktorom, s ktorým vytvoríte a umocníte atmosféru blikotajúceho jemného plamienka vo svojom domove.

2. Farby

Pri vytváraní harmonickej a príjemnej atmosféry má výrazný vplyv kombinácia farieb, ktoré budú v priestore dominovať. Na steny zvoľte neutrálnu a relaxačnú škálu farieb, ktorá okrem štandardnej bielej obsahuje pastelové prirodzené odtiene, napríklad sivú, ružovú, béžovú v kombinácii s drevom. Spojenie farieb a materiálov, ktoré na vás budú pôsobiť upokojujúco a vytvárajú dojem otvoreného priestoru. V závislosti od štýlu môžete pridať detaily aj v tmavších odtieňoch, ale odporúča sa to nepreháňať a ich úloha je najmä vo funkcii dodatočného zvýraznenia svetla.

3. Materiály a Textúry

Mimoriadne dôležitý je aj výber správnych materiálov, niekedy dokonca dôležitejší ako farby či dizajn samotného nábytku. Je ťažké si predstaviť útulný a teplý interiér bez jemných textúr, ktoré v ňom prevládajú, či už ide o pletené vankúše, doplnky z umelej kožušiny alebo koberce. Takéto textúry sú často kombinované s drevom, ktoré je jedným z kľúčových prvkov tohto štýlu. Ide však o prirodzené jemné prírodné textúry, ktoré neboli výrazne dodatočne spracované.

4. Drobnosti a Doplnky

Aby váš interiér skutočne získal nádych hygge, výber detailov je kľúčový. Vneste do interiéru svoju osobnosť a dušu. Doplnky by mali byť však jednoduché, prirodzené a hlavne funkčné, ktoré dotvárajú pohodu. Objekty buď majú mať  estetickú, alebo emocionálnu hodnotu. Detaily by mali odrážať vašu osobnosť, odzrkadľovať pocit spoločnej rodiny, tak aby celkový priestor zostal útulný a vzdušný a zachoval si jednoduchosť bývania. Preto s doplnkami to netreba preháňať.

Celkovo Hygge životný štýl vyzdvihuje jednoduchosť, spokojnosť a vnútorný pokoj. V takomto priestore je príjemná útulná atmosféra. Nezabudnite ani o starostlivosti o seba a oceňovanie malých radostí v živote, kde budete radi relaxovať a užívať si!

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;