Je investovanie v Bulharsku výhodné?

Na zodpovedanie tejto otázky Vám prinášame 10 dôvodov, ktoré ilustrujú, prečo investovanie v Bulharsku môže byť tým najlepším investičným rozhodnutím aké ste kedy urobili:

1. Členstvo v Európskej únii

Bulharsko je členom Európskej únie od 1. 1. 2007.

2. Vstup do Schengenského priestoru

Od 31. 3. 2024 prichádzajú nové zmeny, ktoré umožnia jednoduchšie cestovanie bez nutnosti sa preukázať na hraničnom priechode.

Členské štáty EÚ dosiahli v 12/2023 dohodu o zrušení kontrol na vzdušných a námorných hraniciach s Bulharskom a Rumunskom. Cestujúci, ktorí prilietajú letecky alebo po mori z iných krajín schengenského priestoru, už nebudú musieť pri prílete ukazovať svoje občianske preukazy, respektíve cestovné pasy. Ak však cestujete autom alebo prichádzate vlakom alebo autobusom do Rumunska a Bulharska, stále budete musieť mať pri sebe preukaz totožnosti, pretože pravidlá upravujúce pozemné hranice ešte neboli stanovené

2. Momentálne stabilný LEV, výhľady pre novú menu Euro

Bulharsko je momentálne v takzvanej „čakárni na Euro“, výhľad na prijatie európskej meny je stanovený na 1. Január 2025. Z tohoto dôvodu sa očakáva, že nehnuteľnosti na pobreží Čierneho mora majú silný potenciál rastu. Túto skutočnosť sme zaznamenali aj za posledné roky.

Bulharsko zaznamenalo najvyšší ročný rast cien bývania spomedzi krajín EÚ v juhovýchodnej Európe (SEE) v roku 2023 9,5%, v roku 2022 až 15,6 %.

Zdroj Eurostat

3. Členstvo v kľúčových organizáciách NATO a EÚ

Bulharsko je považované za politicky a ekonomicky stabilnú krajinu. Je súčasťou v kľúčových organizáciách EÚ, NATO a WTO (Svetová obchodná organizácia).

4. Cenovo dostupný realitný priestor

Bulharsko ponúka vysoko kvalitné nehnuteľnosti za jedny z najnižších cien v Európe; napríklad Sofia, hlavné mesto krajiny, ponúka menšie porovnateľné komerčné nájomné ako podobné európske mestá, ako je Budapešť, Praha, Varšava a Atény. Zaujímavé sú investície do nehnuteľností na pobreží Čierneho mora, kde skutočne dokážete kúpiť atraktívne apartmány v skvelých rezidenčných apartmánových komplexoch. Od zavedenia európskej meny sa očakáva, že ceny nehnuteľností si udržia svoju hodnotu s výhľadom pre ich ďalší rast.

5. Nižšie náklady na energiu

Pokiaľ by ste sa rozhodli presťahovať na dôchodok, prípadne pracovať z Bulharska, budete mať značné úspory na účtoch za energiu, pretože náklady na elektrinu sú zhruba o dve tretiny lacnejšie ako je priemer v Európe.

  1. Strategické geografické umiestnenie

Bulharsko má strategickú polohu na východe a spojenie s ostatnými krajinami, ktoré sú súčasťou EÚ. Rastúce trhy s nehnuteľnosťami v susednom Turecku a Grécku, blízkosť Ruska a Blízkeho východu sú tiež dobrými signálom a výhodami pre túto rozvíjajúcu sa krajinu. V geografii má Bulharsko obrovskú prírodnú výhodu, a to z ekonomického aj geopolitického hľadiska. Udržiava si priamy prístup na niektoré z najrýchlejších a najväčších trhov v Európe (vrátane, samozrejme, jednotného trhu), jeho zemepisná poloha umožňuje obsluhovať Európu, Rusko, severnú Afriku a Blízky východ – pre kľúčové rozvíjajúce sa trhy hlavne v ďalsších rokoch.

  1. Pokročilá dopravná infraštruktúra

Bulharsko má 4 hlavné letiská, ktoré ho spájajú s mnohými destináciami po celom svete. Nachádzajú sa vo veľkých mestách – Sofia, Plovdiv, Varna, Burgas. Rovnako ako dva hlavné prístavy – vo Varne a Burgase.

Bulharsko sa neustále zdokonaľuje vďaka rozsiahlej a modernej dopravnej infraštruktúre.

 8. Klíma a prírodné možnosti

Kvôli veľkému záujmu turistov je Bulharsko preferovaným cieľom, pretože množstvo ľudí  nielen z Európy a Ruska a Ukrajiny investuje do dovolenkových domov a apartmánov. V poslednej dobe čoraz viac obyvateľov Európy volí túto krajinu ako skvelú voľbu nízkych nákladov pre obdobie dôchodku, alebo strávenia celej letnej sezóny pri mori za dostupné ceny.

Všetky miesta a ročné obdobia sú skvelé, pretože krajina má krásne hory, kde ľudia v zime milujú lyžovanie alebo letný oddych, alebo je tu veľa prímorských dedín, ktoré sú ako stvorené na strávenie letného dňa na pláži. Zima je pri mori omnoho miernejšia.

  1. Za posledné obdobie prilákalo množstvo zahraničných investícií

Po prečítaní tohto zoznamu vás možno neprekvapí, keď zistíte, že Bulharsko priťahovalo v posledných rokoch veľa zahraničných investícií. To je samo o sebe veľký dôvod, pretože poskytuje istotu, že mnoho ďalších investorov v Bulharsku vidí vysoký potenciál. Podľa Konferencie OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD), prílev priamych zahraničných investícií (PZI) v Bulharsku zostal na konzistentnej úrovni viac ako 1 mld. USD ročne, čo nie je vzhľadom na veľkosť ekonomiky malý výkon.

  1. Rýchle a ľahké zapojenie sa do miestnej komunity

Ľudia v Bulharsku sú jedni z najpohostinnejších ľudí, takže vaša integrácia medzi miestnu komunitu je mimoriadne ľahká. Jedlo tiež nesmieme vynechať, Bulharsko má veľkú škálu miestnych skvelých jedál, ktoré sa za tie roky až tak veľmi nezmenili a sú neoddeliteľnou súčasťou bulharskej kuchyne. Okrem miestnej kuchyne nájdete všade rôzne ďalšie možnosti stravovania svetových kuchýň a chutí. V poslednom rade treba sponeúť na skvelé bulharské víno, prímorské jemne zvlnené kopce sú pokryté skvelými odrodami vína.

Nie je ťažké sa tu dorozumieť, pretože mladá generácia hovorí dobre anglicky, ako aj inými jazykmi, ako sú nemčina, francúzština, ruština, španielčina, taliančina. Tieto jazyky sa často vyučujú v školách, kde má o ne veľký záujem mládež a kvôli svojej budúcnosti sa v nich neustále zdokonaľujú.

 

 

Informácie čerpané

Zdroj: https://www.startingbusiness.com/blog/investing-bulgaria

top hodnotenie ⭐⭐⭐⭐⭐
NARKS 2019 MMCEPI 2023
;